07 listopada 2020 12:30 | Aktualności

Słowa mają moc!

Słowa mają moc! Słowa, które wymawiamy kiedy komunikujemy się że światem wyznaczają sposób naszego myślenia, a w rezultacie wpływają na to, jak postępujemy. Konstytucja RP propaguje ideę przyrodzonej i niezbywalnej godności człowieka. Ta godność jest nienaruszalna, a jej poszanowanie i ochrona należy do władz publicznych. Tą wiedzą w dniu 6 listopada podczas spotkania na platformie ZOOM obdarował nas pan mecenas Maciej Barabasz. Radcowie prawni wykonując swą edukacyjną misję przekazują nam wiedzę na temat konsekwencji prawnych wypowiadanego oraz pisanego słowa, zwłaszcza wtedy gdy narusza ono godność człowieka oraz stanowi naruszenie wolności. Prowadzący spotkanie uświadomił uczniów, że zjawisko mowy nienawiści istnieje od zawsze, ale obecnie jest tak powszechne, że nadszedł czas walki z tym groźnym problemem społecznym. Adresował swoje słowa nie tylko do młodzieży, która doświadcza mowy nienawiści, ale również do tych, którzy ją generują. Przedstawił przede wszystkim zagadnienia związane z mową nienawiści w kontekście cyberprzemocy. Padały ważne pytania oraz przemyślane refleksje.
Spotkanie okazuje się jakże aktualnym społecznie wydarzeniem. Edukacja prawna jest w moim odczuciu bardzo istotnym narzędziem do przeciwdziałania hejtingowi oraz trollingowi w sieci. Dziękujemy za współpracę koordynatorowi edukacji prawnej,
r. pr. P. Ligęzowskiemu, a panu mecenasowi M. Barabaszowi za miłą interakcję.
Młodzieży, która włączyła się do panelu dyskusyjnego serdecznie dziękuję. Dziękuję za Waszą obecność.
K. Kwiatkowska